Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

City Council Annual Awards – past recipients

Chichester City Council presents a series of awards each year to recognise individuals and groups who have made a significant contribution to the life and wellbeing of the City of Chichester.

Awards are also made to buildings that are of significance to the history of Chichester as well as those that have undergone works that have enhanced or made an impact on the City.

The Awards ceremony is held in February of each year and the past recipients are listed below.

Due to the social restrictions in place due to the Covid19 pandemic, the ceremony for the 2020 Awards was held virtually via Zoom.

A video of the ceremony, with subtitles, has been published on the City Council’s YouTube channel and can be viewed here:

You can download a full list of winners here: Chichester City Council Annual Awards – past recipients – updated March 2021 (PDF download)

Civic Awards Recipients


1986 – Mr Eric Banks – Captain Len Butt – Mr Alec Down – Mr & Mrs P Noyce (Joint award)
1987 – Mrs Peggy Ide – Mr John Oakes – Surg Cdr Alan Turnbull
1988 – Mrs Eileen Brown – Mr Jack Greenfield
1989 – Mrs Phyllis Bransgrove – Mme Jeannie Chassanne – Mr George A Gilbert – Mrs Kathleen Penfold
1990 – Mr John Glover – Mr James Hawkins – Miss Peggy (M S) Lee – Miss Vera Till
1991 – Mr Leonard Biles – Mrs Phyllis Pointing – Mr Thomas Siggs
1992 – Mr Graham Brooks – Mrs Rita Kieran – Mrs Dorothy Peacock
1993 – Mrs Hilda Billington – Mr Dennis V S Brown – Dr K M Elisabeth Murray – Mr Philip Stroud DL
1994 – Herr Herbert Assmann – Mrs Audrey Chappell – Mr Bernard Charles – Mr John Edwards – Mrs Olive M Hammond
1995 – Canon John Hester – Mr Robert Major – Mr Roy Morgan – Mr Tom West
1996 – Mr Geoffrey Marwood – Mr Michael Pierce
1997 – Mr James Ayling – Mr David Goodman – Miss Kathleen Stanford
1998 – Mrs Audrey Bell – Mrs Joyce Foote – Mr J M Webber JP
1999 – Mrs José Denton – PC Mark Hillman – Mr Paul Rogerson – Mrs Rosemary Tear – Mrs Patricia Ware – Mr Richard Williamson
2000 – Professor Freddie Fielden – Mr Harry Leckenby – Sir Patrick Moore OBE – Mrs Pamela Snelling
2001 – Mr Norman Barrett – Duke of Richmond and Gordon – Miss Mo Grant-Davie – Mr John Herniman – Mr John Williams
2002 – Mr George Appleby – Mr Philip Baker – Mr William Fowler – Mr Roger Gibson – Mr Leslie Holden
2003 – Mrs Sue Cecil – Mr Christopher Doman – Mr Raymond Treagust
2004 – Dr Brian Hopkins – Mr Geoff King – Mr Keith Masters – Mr Ray Richardson
2005 – Mr Leonard Eyles – Mr Peter Homer – Mrs Yvonne Hutson – Mr John Shippam – Mr Harold Vivash
2006 – Mrs Carol Barber – Mr Peter Cox – Mrs Gloria Smith
2007 – Mrs Diana Levantine – Mrs Kate Shaw – Mrs Linda Wilkinson
2008 – Jean Holmes-Clarke – Mr Paul Morris – Mr Alan Thurlow – Mr John Ubsdell
2009 – Mr Richard Bunker – Mr Alan Green – Mr Christopher Hollis – Mr Michael Merritt
2010 – Mr Ray Carter – Mr Michael Foyle – Mrs Margrith Hose – Alison Madden – Mr Chris North – Mr John Parrott – Mr Stephen Taylor – Mrs Ruth Valerio
2011 – Mr Andy Barnes – Reverend Ken Benjamin – Mrs Margaret Brown – Mr Roderick Fennell – Mr & Mrs Paddy Rist (Joint award)
2012 – Mr Richard Cole – Phil Packer MBE – Barbara Teasdale
2013 – Mrs Kate Crockford – Miss Candi Gilroy – Mr Dave Tilley
2014 – Mr Graham Matthews – Ms Patricia Routledge CBE – Ms Dawn White
2015 – Nicki Bennison – Brian & Edith Clear – Mr John Rank – Sandra Richards
2016 – Robbie Burns – Dennis & Mary Phillips – Jose & Graham Pound – Marc Steene – John White – Tony Wingham
2017 – Edward Cooke – Stuart Dobbin – Kenneth Green – Ann Willard – Alan Williams
2018 – Tandy Goldsmith – Phil Hewitt – David & Prue Hopkinson – Donna Ockenden – David Phillips – Debbie Phillips
2019 – Jessica Breach – John Coldstream – Dawn Gracie – Michael and Susan Harvey (Joint award) – Trevor James – Edward Milward-Oliver and Emma-Jane Wyatt (Joint award) – Kenny Smith
2020 – Vincent Gray – Reverend Canon David Nason – Rachael Osborne – Reverend Canon Tim Schofield – David Sparrow – Jimmy Upton

Return to top of page

Heritage Awards


1986 – Regnum Club (Oakley Investments Ltd) – St Mary’s Lodge (Trustees, St Mary’s Hospital Estates)
1988 – Jumpers, 7 South Street (John Moore & Co) – St Bartholomew’s Close (Cross Developments Ltd)
1989 – Lane End, 138 Whyke Lane (Mr A Tevendale) – Georgian Priory (Abbey Housing Association Ltd)
1990 – Clifton Court (Chichester District Council) – 85 North Street (A Jones & Son plc) – Osborne House (Geoffrey Osborne Ltd) – Drayman’s Mews (Cross Developments Ltd)
1992 – John Edes House (West Sussex County Council) – 62 South Street (Trustee Savings Bank plc)
1993 – St Paul’s Church Parish Centre (The Parochial Church Council)
1994 – C&H Fabrics Ltd, North Street
1995 – Quest Close (Warden Housing Association Ltd) – Westgate House (William M Mercer Ltd)
1996 – 76-77 North Street (Dollond and Aitchison) – Former Covers Site, The Hornet (Gleeson Homes)
1997 – Chichester Institute of Higher Education for Learning Rescouces Centre, Bishop Otter Campus – Café Rouge, South Street (Café Rouge Group) – Poyntz Bridge (Sussex Industrial Archaeology Society)
1998 – Baffins Court, Baffins Lane
1999 – 9-10 South Street (Bath Travel & Rohde Shoes Ltd)
2001 – The Nags Head Extension, St Pancras
2002 – East Pallant House Extension, East Pallant – The Atrium, Southern Gate
2003 – St Mary’s Hospital Courtyard, St Martins Square – Swanfield Park
2004 – Zizzi (the Old Theatre, South Street)
2005 – 6 East Pallant – 18/18a St Johns Street
2006 – Cloisters Café & The Cathedral Shop
2008 – Whyke Lane Footbridge
2009 – Cutten Way – 8 North Walls
2011 – Buttermarket, North Street
2012 – 40 North Street, Chichester – Litten Terrace, Litten Place – St Mary’s Hospital, St Martin’s Square
2013 – 1 Mount Lane, Chichester
2014 – 31 West Street, Chichester – Chichester Festival Theatre – The Mill, 5 East Row, Chichester – The Visitor Centre, Canal Wharf
2016 – Lion Street House, Lion Street, Chichester
2017 – The Old Priests House, Whyke Road – Sadlers Warehouse, Little London – The Malt House, North Pallant
2019 – Joy Houses

Return to top of page

Young Citizens’ Award Recipients


2001 – Mr Femi Adeniran – Mr James Hensman
2002 – Miss Lucy Knappett – Miss Jessica Titchener
2004 – Mr Gary Collins
2005 – Miss Paige Cowtan – Mr Stuart Marsh – Grace Bulbeck
2007 – Laura Croucher – Myles Harris – Harry Finn – Todd Finn
2010 – Connor Humphrey – Tobias Stockman
2011 – Lois Peake – Aidan Skinner
2016 – Jasmine Quartly-Brown
2017 – Phoebe Ockenden
2019 – Conor McCormack

Return to top of page

Community Award Recipients


2017 – City Angels
2018 – Bishop’s Palace Garden Volunteers
2019 – Pallant House Gallery – Sage House (Dementia Support) – Swanfield Community Centre

Return to top of page

Blue Plaques


2012 – The Ship Hotel: Admiral Sir George Murray
2013 – 28 South Street: Charles Crocker
2015 – Unicorn House, Eastgate Square
2016 – Halsted & Sons Foundry, 1a North Pallant – The Central Junior Girls’ C of E School, Providence Place, Chapel Street
2017 – Almshouse Arcade, The Hornet: Martha Dear
2018 – 23 West Street: Leslie Evershed-Martin
2019 – East Pallant House

Return to top of page

Local Historic Interest


2019 – The Canal Heritage Centre – New Park Centre – St James Old Leper Hospital

Return to top of page

Skip to content